2010 spring sports schedules

Baseball, softball, tennis, golf ... let the sun shine!

--

Schedules Subject to Change

--

MONDAY, MARCH 29

Softball:

Perrydale at Gaston, 4:30 p.m.

TUESDAY, MARCH 30

Baseball:

Woodburn at Dallas, 4:30 p.m. Taft at Central, 4:30 p.m.

Softball:

Dallas at Woodburn, 4:30 p.m. Central at Taft, 4:30 p.m. Santiam at Perrydale, 4:30 p.m.

Boys Tennis:

Dallas at West Albany, 4 p.m. Central at Stayton, 4 p.m.

Girls Tennis:

West Albany at Dallas, 4 p.m. Stayton at Central, 4 p.m.

WEDNESDAY, MARCH 31

Baseball:

Dallas at Woodburn, 4:30 p.m.

Softball:

Woodburn at Dallas, 4:30 p.m.

Track and Field:

Dallas at South Albany, 3:45 p.m.

Boys Tennis:

Central at Blanchet, 4 p.m.

Girls Tennis:

Blanchet at Central, 4 p.m.

THURSDAY, APRIL 1

Baseball:

Central at Philomath, 4:30 p.m.

Softball:

Perrydale at Kennedy, 2:30 p.m. Philomath at Central, 4:30 p.m.

Boys Tennis:

South Albany at Dallas, 4 p.m.

Girls Tennis:

Dallas at South Albany, 4 p.m.

FRIDAY, APRIL 2

Baseball:

Woodburn at Dallas, 4:30 p.m.

Softball:

Western Oregon at Western Washington (DH), 1 p.m. Dallas at Woodburn, 4:30 p.m.

Track and Field:

Western Oregon at Willamette Invitational, TBA.

SATURDAY, APRIL 3

Baseball:

Western Oregon at Central Washington (DH), 1 p.m.

Softball:

Western Oregon at Western Washington (DH), noon.

Track and Field:

Central at Junction City Invitational, 10 a.m. Western Oregon at Willamette Invitational, TBA.

Boys Tennis:

Dallas at North Eugene Tournament, 10 a.m.

Girls Tennis:

Dallas at North Eugene Tournament, 10 a.m.

SUNDAY, APRIL 4

Baseball:

Western Oregon at Central Washington (DH), 1 p.m.

MONDAY, APRIL 5

Softball:

West Albany at Dallas, 4:30 p.m.

Boys Golf:

Dallas at Mid-Willamette Conference Tournament, OGA-Woodburn, noon.

Girls Golf:

Dallas at Mid-Willamette Conference Tournament, Spring Hill Golf Club, Albany, 2 p.m.

TUESDAY, APRIL 6

Baseball:

Dallas at West Albany, 4:30 p.m. Sweet Home at Central, 4:30 p.m.

Softball:

Dallas at West Albany, 4:30 p.m. Central at Sweet Home, 4:30 p.m. Western Mennonite at Perrydale, 4:30 p.m.

Boys Tennis:

Dallas at Silverton, 4 p.m. Central at North Marion, 4 p.m.

Girls Tennis:

Silverton at Dallas, 4 p.m. North Marion at Central, 4 p.m.

Boys Golf:

Central at Val-Co League Tournament, 1 p.m.

WEDNESDAY, APRIL 7

Baseball:

West Albany at Dallas, 4:30 p.m.

Track and Field:

Silverton at Dallas, 3:45 p.m.

THURSDAY, APRIL 8

Baseball:

Dayton at Central, 4:30 p.m.

Softball:

West Albany at Dallas, 4:30 p.m.

Track and Field:

Central at Sweet Home, 4 p.m.

Boys Tennis:

Crescent Valley at Dallas, 4 p.m. La Salle at Central, 4 p.m.

Girls Tennis:

Dallas at Crescent Valley, 4 p.m.

FRIDAY, APRIL 9

Baseball:

Northwest Nazarene at Western Oregon (DH), 1 p.m. Dallas at West Albany, 4:30 p.m.

Softball:

Perrydale at Salem Academy, 2:30 p.m.

Track and Field:

Western Oregon John Knight Twilight, TBA.

SATURDAY, APRIL 10

Baseball:

Northwest Nazarene at Western Oregon (DH), noon.

Softball:

Central at Yamhill-Carlton, 1 p.m. Western Oregon at Montana State Billings (DH), 1 p.m.

Track and Field:

Central at Banks Invitational, 10 a.m.

SUNDAY, APRIL 11

Softball:

Western Oregon at Montana State Billings (DH), 11 a.m.

MONDAY, APRIL 12

Baseball:

Newport at Central, 4:30 p.m.

Softball:

Newport at Central, 4:30 p.m.

Girls Golf:

Dallas at Mid-Willamette Conference Tournament, Cross Creek Golf Club, 1 p.m.

TUESDAY, APRIL 13

Baseball:

Dallas at Corvallis, 4:30 p.m.

Softball:

Corvallis at Dallas, 4:30 p.m. Culver at Perrydale, 4:30 p.m.

Track and Field:

Central at Sweet Home Invitational, 4 p.m.

Boys Tennis:

Corvallis at Dallas, 4 p.m. Central at Molalla, 4 p.m.

Girls Tennis:

Dallas at Corvallis, 4 p.m. Molalla at Central, 4 p.m.

Boys Golf:

Dallas at Mid-Willamette Conference Tournament, Mallard Creek, Lebanon, noon. Central at Val-Co League Tournament, 1 p.m.

WEDNESDAY, APRIL 14

Baseball:

Corvallis at Dallas, 4:30 p.m. Taft at Central, 4:30 p.m.

Softball:

Dallas at Corvallis, 4:30 p.m. Taft at Central, 4:30 p.m.

Track and Field:

Lebanon at Dallas, 3:45 p.m. Western Oregon at Willamette, TBA.

THURSDAY, APRIL 15

Track and Field:

Falls City at Casco Invitational, St. Paul, 3 p.m. Western Oregon at Long Beach State Invitational/Asuza Pacific Invitational/Mt. Sac Relays, TBA.

Boys Tennis:

Lebanon at Dallas, 4 p.m. Central at Estacada, 4 p.m.

Girls Tennis:

Dallas at Lebanon, 4 p.m. Estacada at Central, 4 p.m.

FRIDAY, APRIL 16

Baseball:

Western Oregon at Montana State Billings (DH), 2 p.m. Dallas at Corvallis, 4:30 p.m. Central at Philomath, 4:30 p.m.

Softball:

Blanchet at Perrydale, 2:30 p.m. Corvallis at Dallas, 4:30 p.m. Central at Philomath, 4:30 p.m.

Track and Field:

Western Oregon at Long Beach State Invitational/Asuza Pacific Invitational/Mt. Sac Relays, TBA.

SATURDAY, APRIL 17

Baseball:

Western Oregon at Montana State Billings (DH), noon.

Softball:

Saint Martin's at Western Oregon (DH), noon.

Track and Field:

Dallas at Lower Columbia Invitational, 12:30 p.m. Western Oregon at Long Beach State Invitational/Asuza Pacific Invitational/Mt. Sac Relays, TBA.

SUNDAY, APRIL 18

Softball:

Saint Martin's at Western Oregon (DH), 11 a.m.

MONDAY, APRIL 19

Boys Golf:

Dallas at Mid-Willamette Conference Tournament, Spring Hill Golf Club, Albany, 1 p.m.

Girls Golf:

Dallas at Mid-Willamette Conference Tournament, Trysting Tree Golf Club, Corvallis, 10 a.m.

TUESDAY, APRIL 20

Baseball:

Lebanon at Dallas, 4:30 p.m. Sweet Home at Central, 4:30 p.m.

Softball:

Dallas at Lebanon, 4:30 p.m. Sweet Home at Central, 4:30 p.m. Perrydale at Santiam, 4:30 p.m.

Track and Field:

Central at Philomath, 4 p.m.

Boys Tennis:

Dallas at Woodburn, 4 p.m. Philomath at Central, 4 p.m.

Girls Tennis:

Woodburn at Dallas, 4 p.m. Central at Philomath, 4 p.m.

WEDNESDAY, APRIL 21

Baseball:

Dallas at Lebanon, 4:30 p.m.

Softball:

Lebanon at Dallas, 4:30 p.m.

Track and Field:

Dallas at Corvallis, 3:45 p.m.

Boys Tennis:

Central at Blanchet, 4 p.m.

Girls Tennis:

Blanchet at Central, 4 p.m.

THURSDAY, APRIL 22

Track and Field:

Falls City at McMinnville, 3:30 p.m.

Boys Tennis:

West Albany at Dallas, 4 p.m. Stayton at Central, 4 p.m.

Girls Tennis:

Dallas at West Albany, 4 p.m. Central at Stayton, 4 p.m.

FRIDAY, APRIL 23

Baseball:

Lebanon at Dallas, 4:30 p.m. Western Oregon at Chico State, 6 p.m.

Softball:

Scio at Perrydale, 2:30 p.m. Dallas at Lebanon, 4:30 p.m.

Track and Field:

Western Oregon at TBA

(UPDATE SKED)

.

SATURDAY, APRIL 24

Baseball:

Western Oregon at Chico State (DH), noon.

Softball:

Western Washington at Western Oregon (DH), noon.

Track and Field:

Dallas at Prefontaine Invitational, Coos Bay, TBA. Western Oregon at TBA

(UPDATE SKED)

.

SUNDAY, APRIL 2

5

Baseball:

Western Oregon at Chico State, noon.

S

oftball:

Western Washington at Western Oregon (DH), 11 a.m.

MONDAY, APRIL 26

Baseball:

Central at Newport, 4:30 p.m.

Softball:

Central at Newport, 4:30 p.m.

Boys Tennis:

Dallas at South Albany, 4 p.m.

Girls Tennis:

South Albany at Dallas, 4 p.m.

Boys Golf:

Dallas at Mid-Willamette Conference Tournament, Cross Creek, 1 p.m.

Girls Golf:

Dallas at Mid-Willamette Conference Tournament, Tukwila, Woodburn, 1 p.m.

TUESDAY, APRIL 27

Baseball:

Dallas at Crescent Valley, 4:30 p.m.

Softball:

Crescent Valley at Dallas, 4:30 p.m. Perrydale at Western Mennonite, 4:30 p.m.

Boys Tennis:

Central at Cascade, 4 p.m.

Girls Tennis:

Cascade at Central, 4 p.m.

Boys Golf:

Central at Val-Co League Tournament, 1 p.m.

WEDNESDAY, APRIL 28

Baseball:

Crescent Valley at Dallas, 4:30 p.m. Taft at Central, 4:30 p.m.

Softball:

Dallas at Crescent Valley, 4:30 p.m. Taft at Central, 4:30 p.m.

Track and Field:

Woodburn at Dallas, 3:45 p.m.

Boys Tennis:

Silverton at Dallas, 4 p.m.

Girls Tennis:

Dallas at Silverton, 4 p.m.

THURSDAY, APRIL 29

Track and Field:

Falls City at Life Christian, 3:30 p.m. Central at Taft, 4 p.m.

Boys Tennis:

North Marion at Central, 4 p.m.

Girls Tennis:

Central at North Marion, 4 p.m.

FRIDAY, APRIL 30

Baseball:

Dallas at Crescent Valley, 4:30 p.m. Philomath at Central, 4:30 p.m.

Softball:

Delphian at Perrydale, 2:30 p.m. Western Oregon at Northwest Nazarene (DH), 3 p.m. Crescent Valley at Dallas, 4:30 p.m. Philomath at Central, 4:30 p.m.

Track and Field:

Western Oregon at Oregon Relays, TBA.

Boys Tennis:

Dallas at Crescent Valley, 4 p.m.

Girls Tennis:

Crescent Valley at Dallas, 4 p.m.

SATURDAY, MAY 1

Baseball:

Central Washington at Western Oregon (DH), 1 p.m.

Softball:

Western Oregon at Northwest Nazarene (DH), noon.

Track and Field:

Western Oregon at Oregon Relays, TBA.

SUNDAY, MAY 2

Baseball:

Central Washington at Western Oregon (DH), noon.

MONDAY, MAY 3

Boys Tennis:

Dallas at Corvallis, 4 p.m.

Girls Tennis:

Corvallis at Dallas, 4 p.m.

Boys Golf:

Dallas at Mid-Willamette Conference Tournament, Trysting Tree Golf Club, Corvallis, 1 p.m.

Girls Golf:

Dallas at Mid-Willamette Conference Tournament, Quail Valley, 10 a.m.

TUESDAY, MAY 4

Baseball:

South Albany at Dallas, 4:30 p.m. Central at Sweet Home, 4:30 p.m.

Softball:

Dallas at South Albany, 4:30 p.m. Central at Sweet Home, 4:30 p.m. Perrydale at Culver, 4:30 p.m.

Boys Tennis:

Central at La Salle, 4 p.m.

Girls Tennis:

La Salle at Central, 4 p.m.

Boys Golf:

Central at Val-Co League Tournament, 1 p.m.

WEDNESDAY, MAY 5

Baseball:

Dallas at South Albany, 4:30 p.m.

Softball:

South Albany at Dallas, 4:30 p.m.

Track and Field:

Dallas at Crescent Valley, 3:45 p.m.

Boys Tennis:

Dallas at Lebanon, 4 p.m.

Girls Tennis:

Lebanon at Dallas, 4 p.m.

THURSDAY, MAY 6

Track and Field:

Falls City at Southwest Christian, 3:45 p.m.

Boys Tennis:

Molalla at Central, 4 p.m.

Girls Tennis:

Central at Molalla, 4 p.m.

FRIDAY, MAY 7

Baseball:

Western Oregon at Saint Martin's (DH), 1 p.m. South Albany at Dallas, 4:30 p.m.

Softball:

Central Washington at Western Oregon (DH), 1 p.m. Perrydale at Siletz, 2:30 p.m. Dallas at South Albany, 4:30 p.m.

Track and Field:

Dallas, Central at Dean Nice Invitational, Gresham, 2:15 p.m.

Boys Tennis:

Woodburn at Dallas, 4 p.m.

Girls Tennis:

Dallas at Woodburn, 4 p.m.

SATURDAY, MAY 8

Baseball:

Western Oregon at Saint Martin's (DH), noon.

Softball:

Central Washington at Western Oregon (DH), noon.

Track and Field:

Western Oregon at Oregon Twilight, TBA.

MONDAY, MAY 10

Boys Golf:

Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Trysting Tree Golf Club, Corvallis, 10 a.m.

Girls Golf:

Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Mallard Creek, Lebanon, 10 a.m.

TUESDAY, MAY 11

Baseball:

Silverton at Dallas, 4:30 p.m. Newport at Central, 4:30 p.m.

Softball:

Dallas at Silverton, 4:30 p.m. Newport at Central, 4:30 p.m.

Boys Golf:

Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Trysting Tree Golf Club, Corvallis, 10 a.m.

Girls Golf:

Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Mallard Creek, Lebanon, 10 a.m.

WEDNESDAY, MAY 12

Baseball:

Dallas at Silverton, 4:30 p.m.

Softball:

Silverton at Dallas, 4:30 p.m.

Track and Field:

West Albany at Dallas, 3:45 p.m.

Boys Tennis:

Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Timberhill Tennis Center, Corvallis, 1:30 p.m.

Girls Tennis:

Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Timberhill Tennis Center, Corvallis, 8 a.m.

THURSDAY, MAY 13

Baseball:

NCAA Division II West Regionals, TBA.

Softball:

NCAA Division II West Regionals, TBA.

Boys Tennis:

Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Timberhill Tennis Center, Corvallis, 8 a.m.

Girls Tennis:

Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Timberhill Tennis Center, Corvallis, 1:30 p.m.

FRIDAY, MAY 14

Baseball:

Silverton at Dallas, 4:30 p.m. NCAA Division II West Regionals, TBA.

Softball:

Dallas at Silverton, 4:30 p.m.

NCAA Division II West Regionals, TBA.

Track and Field:

Great Northwest Athletic Conference Outdoor Championships at Western Oregon, TBA. Falls City, Perrydale at 1A Special District 1 Championships, Portland Christian, TBA.

Boys Tennis:

Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Timberhill Tennis Center, Corvallis, 1:30 p.m.

Girls Tennis:

Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Timberhill Tennis Center, Corvallis, 1:30 p.m.

SATURDAY, MAY 15

Baseball:

NCAA Division II West Regionals, TBA.

Softball:

NCAA Division II West Regionals, TBA.

Track and Field:

Great Northwest Athletic Conference Outdoor Championships at Western Oregon, TBA. Falls City, Perrydale at 1A Special District 1 Championships, Portland Christian, TBA.

SUNDAY, MAY 16

Baseball:

NCAA Division II West Regionals, TBA.

Softball:

NCAA Division II West Regionals, TBA.

MONDAY, MAY 17

Boys Golf:

Dallas at Class 5A State Championships, Trysting Tree Golf Club, Corvallis, 10 a.m.

Girls Golf:

Dallas at Class 5A State Championships, Quail Valley, TBA.

TUESDAY, MAY 18

Track and Field:

Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, McArthur Field, Monmouth, TBA.

Boys Golf:

Dallas at Class 5A State Championships, Trysting Tree Golf Club, Corvallis, 10 a.m.

Girls Golf:

Dallas at Class 5A State Championships, Quail Valley, TBA.

WEDNESDAY, MAY 19

Track and Field:

Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, McArthur Field, Monmouth, TBA.

THURSDAY, MAY 20

Baseball:

NCAA Division II World Series

(add dates through May 29 if WOU is there)

Boys Tennis:

Central at Class 4A-3A-2A-1A State Championships, University of Oregon, Eugene, TBA.

Girls Tennis:

Central at Class 4A-3A-2A-1A State Championships, University of Oregon, Eugene, TBA.

FRIDAY, MAY 21

Baseball:

Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 4A State Playoffs, First Round, TBA. Class 2A-1A State Playoffs, First Round, TBA.

Softball:

Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 4A State Playoffs, First Round, TBA. Class 2A-1A State Playoffs, First Round, TBA.

Track and Field:

Central at Val-Co League Championships, Sweet Home, TBA. Falls City, Perrydale at Class 1A State Championships, Western Oregon University, Monmouth, TBA.

Boys Tennis:

Central at Class 4A-3A-2A-1A State Championships, University of Oregon, Eugene, TBA.

Girls Tennis:

Central at Class 4A-3A-2A-1A State Championships, University of Oregon, Eugene, TBA.

SATURDAY, MAY 22

Track and Field:

Central at Val-Co League Championships, Sweet Home, TBA. Falls City, Perrydale at Class 1A State Championships, Western Oregon University, Monmouth, TBA.

Boys Tennis:

Central at Class 4A-3A-2A-1A State Championships, University of Oregon, Eugene, TBA.

Girls Tennis:

Central at Class 4A-3A-2A-1A State Championships, University of Oregon, Eugene, TBA.

TUESDAY, MAY 25

Baseball:

Class 5A State Playoffs, Second Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Second Round, TBA. Class 2A-1A State Playoffs, Second Round, TBA.

Softball:

Class 5A State Playoffs, Second Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Second Round, TBA. Class 2A-1A State Playoffs, Second Round, TBA.

THURSDAY, MAY 27

Track and Field:

Western Oregon at NCAA Division II National Outdoor Championships, Charlotte, N.C., TBA.

FRIDAY, MAY 28

Baseball:

Class 5A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 2A-1A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA.

Softball:

Class 5A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 2A-1A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA.

Track and Field:

Dallas at Class 5A State Championships, Hayward Field, Eugene, TBA. Central at Class 4A State Championships, Hayward Field, Eugene, TBA.Western Oregon at NCAA Division II National Outdoor Championships, Charlotte, N.C., TBA.

SATURDAY, MAY 29

Track and Field:

Dallas at Class 5A State Championships, Hayward Field, Eugene, TBA. Central at Class 4A State Championships, Hayward Field, Eugene, TBA.Western Oregon at NCAA Division II National Outdoor Championships, Charlotte, N.C., TBA.

TUESDAY, JUNE 1

Baseball:

Class 5A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 2A-1A State Playoffs, Semifinal Round, TBA.

Softball:

Class 5A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 4A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 2A-1A State Playoffs, Semifinal Round, TBA.

FRIDAY, JUNE 4

Baseball:

Class 2A-1A State Championship Game, Salem-Keizer Volcanoes Stadium, Keizer, TBA.

Softball:

Class 2A-1A State Championship Game, Oregon State University, Corvallis, TBA.

SATURDAY, JUNE 5

Baseball:

Class 5A State Championship Game, Salem-Keizer Volcanoes Stadium, Keizer, TBA. Class 4A State Championship Game, Salem-Keizer Volcanoes Stadium, Keizer, Corvallis, TBA.

Softball:

Class 5A State Championship Game, Oregon State University, Corvallis, TBA. Class 4A State Championship Game, Oregon State University, Corvallis, TBA.

Log in to comment

News from the Itemizer-Observer and our community partners