2015 Polk County Spring Sports Schedule

TUESDAY, MARCH 10

Softball: Northwest Christian at Western Oregon (DH), 2 p.m.

FRIDAY, MARCH 13

Baseball: Montana State Billings at Western Oregon (DH), 1 p.m.

SATURDAY, MARCH 14

Baseball: Montana State Billings at Western Oregon (DH), noon.

Softball: Simon Fraser at Western Oregon (DH), 1 p.m.

Track and Field: Western Oregon at Mt. Hood Community College Saints Open, 10 a.m.

SUNDAY, MARCH 15

Softball: Western Washington at Western Oregon (DH), noon.

MONDAY, MARCH 16

Baseball: Dallas at Silverton Jamboree, 4 p.m. Central at Stayton, 4 p.m. Perrydale at Sheridan, 4:30 p.m.

Softball: Perrydale at Sheridan, 4:30 p.m.

Boys Tennis: McMinnville at Dallas, 4 p.m.

Girls Tennis: Dallas at McMinnville, 4 p.m.

TUESDAY, MARCH 17

Baseball: Gaston at Perrydale, 4:30 p.m.

Softball: Franklin at Central, 4:30 p.m. Gaston at Perrydale, 4:30 p.m.

WEDNESDAY, MARCH 18

Baseball: Cascade at Central, 4 p.m.

Softball: McKay at Central, 4:30 p.m.

THURSDAY, MARCH 19

Baseball: Central at Philomath, 4:30 p.m. Crow at Perrydale, 4:30 p.m.

Softball: Philomath at Central, 4:30 p.m. Crow at Perrydale, 4:30 p.m.

Track and Field: Perrydale at McMinnville Invitational, 2 p.m. Lebanon, West Salem, Willamette at Dallas Icebreaker, 3:30 p.m.

Boys Tennis: Dallas at North Marion, 4 p.m. Central at Philomath, 4 p.m.

Girls Tennis: North Marion at Dallas, 4 p.m. Philomath at Central, 4 p.m.

FRIDAY, MARCH 20

Softball: Central at Madison, 4 p.m.

SATURDAY, MARCH 21

Baseball: Dallas vs. Rex Putnam at Tigard Tournament, 12:15 p.m.

Track and Field: Western Oregon at Portland State Invitational, Mt. Hood Community College, Gresham, 10 a.m.

SUNDAY, MARCH 22

Baseball: Dallas vs. Hillsboro at Tigard Tournament, 1:15 p.m.

Softball: Western Oregon at Central Washington (DH), noon.

MONDAY, MARCH 23

Baseball: Portland Lutheran at Perrydale (DH), noon. Dallas at Tigard, 4:45 p.m.

Softball: Medford Spring Break Classic: Dallas vs. Marist, noon; Dallas vs. Hood River Valley, 4 p.m.

TUESDAY, MARCH 24

Softball: Medford Spring Break Classic: Dallas vs. La Salle, 11 a.m.; Dallas vs. Liberty, 3 p.m.

WEDNESDAY, MARCH 25

Softball: Western Oregon at San Francisco State (DH), 1 p.m.

THURSDAY, MARCH 26

Track and Field: Western Oregon at Mt. Hood Multi Meet, Gresham, 9 a.m.

FRIDAY, MARCH 27

Baseball: Dallas at Mountain View, 11 a.m. Western Oregon at Northwest Nazarene (DH), 2 p.m. Dallas at Ridgeview, 4 p.m.

Softball: Tournament of Champions at Turlock, Calif.: Western Oregon vs. Sonoma State, 12:15 p.m.; Western Oregon vs. Academy of Art, 2:15 p.m.; Western Oregon vs. Chico State, 5:45 p.m.

Track and Field: Western Oregon at Mt. Hood Multi Meet, Gresham, 9 a.m.

SATURDAY, MARCH 28

Baseball: Western Oregon at Northwest Nazarene (DH), noon.

Softball: Tournament of Champions at Turlock, Calif.: Western Oregon vs. Hawaii-Hilo, 9 a.m.; Western Oregon vs. Cal State Monterey Bay, 1:30 p.m.

Track and Field: Western Oregon at Willamette Invitational, Salem, 10:30 a.m.

SUNDAY, MARCH 29

Softball: Western Oregon at Tournament of Champions at Turlock, Calif., TBA.

MONDAY, MARCH 30

Boys Golf: Dallas, Central at Mid-Willamette Conference Tournament, Trysting Tree Golf Club, Corvallis, noon.

TUESDAY, MARCH 31

Baseball: Dallas at Lebanon, 4:30 p.m. Central at Woodburn, 4:30 p.m. Perrydale at St. Paul, 4:30 p.m.

Softball: Woodburn at Dallas, 4:30 p.m. Central at South Albany, 4:30 p.m.

Boys Tennis: Woodburn at Dallas, 4 p.m. Central at South Albany, 4 p.m.

Girls Tennis: Dallas at Woodburn, 4 p.m. South Albany at Central, 4 p.m.

WEDNESDAY, APRIL 1

Baseball: Lebanon at Dallas, 4:30 p.m. Woodburn at Central, 4:30 p.m.

Softball: Dallas at Central, 4:30 p.m. Perrydale at Scio, 4:30 p.m.

Track and Field: Dallas at Lebanon, 3:30 p.m. Central at Woodburn, 4 p.m.

THURSDAY, APRIL 2

Track and Field: Perrydale at East Linn Christian, 4 p.m.

Boys Tennis: Dallas at Central, 4 p.m.

Girls Tennis: Central at Dallas, 4 p.m.

FRIDAY, APRIL 3

Baseball: Western Oregon at Central Washington (DH), 1 p.m. Perrydale at Crow, 3 p.m. Dallas at Lebanon, 4:30 p.m. Central at Woodburn, 4:30 p.m.

Softball: Perrydale at Crow, 3 p.m. Dallas at South Albany, 4:30 p.m. Central at Crescent Valley, 4:30 p.m.

Track and Field: Dallas at West Salem Titan Track Classic, 3 p.m. Western Oregon at San Francisco State Invitational, TBA. Western Oregon at Stanford Invitational, TBA.

SATURDAY, APRIL 4

Baseball: Western Oregon at Central Washington (DH), 1 p.m.

Softball: Western Oregon at Saint Martin’s (DH), 1 p.m.

Track and Field: Western Oregon at Linfield Jenn Boyman Memorial Invitational, 10 a.m. Western Oregon at San Francisco State Invitational, TBA. Western Oregon at Stanford Invitational, TBA. Western Oregon at Portland Spring Break Open, TBA.

MONDAY, APRIL 6

Boys Golf: Dallas, Central at Mid-Willamette Conference Tournament, Cross Creek Golf Course, Dallas, noon.

Girls Golf: Dallas at Mid-Willamette Conference Tournament, Mallard Creek Golf Course, Lebanon, noon.

TUESDAY, APRIL 7

Baseball: Woodburn at Dallas, 4:30 p.m. Lebanon at Central, 4:30 p.m. Perrydale at Country Christian, 4:30 p.m.

Softball: Corvallis at Dallas, 4:30 p.m. Lebanon at Central, 4:30 p.m. Kennedy at Perrydale, 4:30 p.m.

Track and Field: Dallas at Silverton, 3:45 p.m. Perrydale at Santiam, TBA.

Boys Tennis: Dallas at South Albany, 4 p.m. Central at Crescent Valley, 4 p.m.

Girls Tennis: South Albany at Dallas, 4 p.m. Crescent Valley at Central, 4 p.m.

Girls Golf: Dallas at Mid-Willamette Conference Tournament, Springhill Golf Club, Albany, 1 p.m.

WEDNESDAY, APRIL 8

Baseball: Dallas at Woodburn, 4:30 p.m. Central at Lebanon, 4:30 p.m.

Softball: Dallas at Crescent Valley, 4:30 p.m. Silverton at Central, 4:30 p.m.

Track and Field: South Albany at Central, 4 p.m.

THURSDAY, APRIL 9

Baseball: Lewis-Clark State at Western Oregon (DH), 1 p.m. Western Mennonite at Perrydale, 4:30 p.m.

Softball: Western Mennonite at Perrydale, 4:30 p.m.

Track and Field: Perrydale at Dayton, 3:45 p.m.

Boys Tennis: Corvallis at Dallas, 4 p.m. Lebanon at Central, 4 p.m.

Girls Tennis: Dallas at Corvallis, 4 p.m. Central at Lebanon, 4 p.m.

FRIDAY, APRIL 10

Baseball: Woodburn at Dallas, 4:30 p.m. Lebanon at Central, 4:30 p.m.

Softball: Lebanon at Dallas, 4:30 p.m. Central at Corvallis, 4:30 p.m.

Track and Field: Dallas at Springfield Rotary Invitational, 4 p.m. John Knight Twilight at Western Oregon, 4 p.m.

SATURDAY, APRIL 11

Baseball: Saint Martin’s at Western Oregon (DH), 1 p.m.

Softball: Western Oregon at Western Washington (DH), noon.

Track and Field: Central at Sandy Invitational, TBA.

SUNDAY, APRIL 12

Baseball: Saint Martin’s at Western Oregon (DH), noon.

Softball: Western Oregon at Simon Fraser (DH), 1 p.m.

MONDAY, APRIL 13

Boys Golf: Dallas, Central at Mid-Willamette Conference Tournament, Mallard Creek Golf Course, Lebanon, 10 a.m.

Girls Golf: Dallas at Mid-Willamette Conference Tournament, Tukwila, Woodburn, 10 a.m.

TUESDAY, APRIL 14

Baseball: Crescent Valley at Dallas, 4:30 p.m. Silverton at Central, 4:30 p.m.

Softball: Silverton at Dallas, 4:30 p.m. Central at Woodburn, 4:30 p.m.

Track and Field: Crescent Valley, South Albany, Woodburn at Dallas, 3:30 p.m.

Boys Tennis: Dallas at Crescent Valley, 4 p.m. Silverton at Central, 4 p.m.

Girls Tennis: Crescent Valley at Dallas, 4 p.m. Central at Silverton, 4 p.m.

WEDNESDAY, APRIL 15

Baseball: Dallas at Crescent Valley, 4:30 p.m. Central at Silverton, 4:30 p.m. Perrydale at St. Paul, 4:30 p.m.

Softball: Dallas at Woodburn, 4:30 p.m. South Albany at Central, 4:30 p.m. Perrydale at Western Mennonite, 4:30 p.m.

Track and Field: Lebanon at Central, 4 p.m.

THURSDAY, APRIL 16

Track and Field: Perrydale at Gervais, TBA.

Boys Tennis: Lebanon at Dallas, 4 p.m. Central at Corvallis, 4 p.m.

Girls Tennis: Dallas at Lebanon, 4 p.m. Corvallis at Central, 4 p.m.

Track and Field: Western Oregon at Lewis & Clark Open, Portland, TBA. Western Oregon at Mt. Sac Relays, Walnut, Calif., TBA.

FRIDAY, APRIL 17

Baseball: Western Oregon at Montana State Billings (DH), noon. Crescent Valley at Dallas, 4:30 p.m. Silverton at Central, 4:30 p.m. East Linn Christian at Perrydale, 4:30 p.m.

Softball: Saint Martin’s at Western Oregon (DH), 2 p.m. Central at Dallas, 4:30 p.m.

Track and Field: Western Oregon at Mt. Sac Relays, Walnut, Calif., TBA.

SATURDAY, APRIL 18

Baseball: Western Oregon at Montana State Billings (DH), noon.

Track and Field: Western Oregon at Oregon Relays, Eugene, TBA.

SUNDAY, APRIL 19

Softball: Central Washington at Western Oregon (DH), noon.

MONDAY, APRIL 20

Baseball: Perrydale at Regis, 4:30 p.m.

Softball: Perrydale at Regis, 4:30 p.m.

Boys Tennis: Silverton at Dallas, 4 p.m. Central at Woodburn, 4 p.m.

Girls Tennis: Dallas at Silverton, 4 p.m. Woodburn at Central, 4 p.m.

Boys Golf: Dallas, Central at Mid-Willamette Conference Tournament, Tukwila, Woodburn, 10 a.m.

TUESDAY, APRIL 21

Baseball: Dallas at Silverton, 4:30 p.m. Central at Crescent Valley, 4:30 p.m.

Softball: South Albany at Dallas, 4:30 p.m. Crescent Valley at Central, 4:30 p.m.

WEDNESDAY, APRIL 22

Baseball: Silverton at Dallas, 4:30 p.m. Crescent Valley at Central, 4:30 p.m. Santiam at Perrydale, 4:30 p.m.

Softball: Dallas at Corvallis, 4:30 p.m. Central at Lebanon, 4:30 p.m. Perrydale at Central Linn, 4:30 p.m.

Boys Tennis: Dallas at Woodburn, 4 p.m. South Albany at Central, 4 p.m.

Girls Tennis: Woodburn at Dallas, 4 p.m. Central at South Albany, 4 p.m.

THURSDAY, APRIL 23

Track and Field: Perrydale at St. Paul, 3 p.m. Western Oregon at Lane Titan Twilight, Eugene, 4 p.m.

FRIDAY, APRIL 24

Baseball: Dallas at Silverton, 4:30 p.m. Central at Crescent Valley, 4:30 p.m. Siletz Valley at Perrydale, 4:30 p.m.

Softball: Western Oregon at Montana State Billings (DH), noon. Crescent Valley at Dallas, 4:30 p.m. Central at Silverton, 4:30 p.m. Siletz Valley at Perrydale, 4:30 p.m.

Track and Field: Dallas at Central Coast Invitational, Florence, 4 p.m. Central John Oliver Invitational, TBA. Western Oregon at Triton Invitational, La Jolla, Calif., TBA.

Boys Tennis: Central at Dallas, 4 p.m.

Girls Tennis: Dallas at Central, 4 p.m.

SATURDAY, APRIL 25

Softball: Western Oregon at Montana State Billings (DH), 11 a.m.

Track and Field: Western Oregon at Triton Invitational, La Jolla, Calif., TBA.

MONDAY, APRIL 27

Baseball: Kennedy at Perrydale, 4:30 p.m.

Softball: Kennedy at Perrydale, 4:30 p.m.

Boys Tennis: South Albany at Dallas, 4 p.m. Crescent Valley at Central, 4 p.m.

Girls Tennis: Dallas at South Albany, 4 p.m. Central at Crescent Valley, 4 p.m.

Girls Golf: Dallas at Mid-Willamette Conference Tournament, Cross Creek Golf Course, Dallas, noon.

TUESDAY, APRIL 28

Baseball: Dallas at Corvallis, 4:30 p.m. South Albany at Central, 4:30 p.m.

Softball: Dallas at Lebanon, 4:30 p.m. Corvallis at Central, 4:30 p.m.

Boys Golf: Dallas, Central at Mid-Willamette Conference Tournament, Albany Golf & Event Center, 1 p.m.

WEDNESDAY, APRIL 29

Baseball: Corvallis at Dallas, 4:30 p.m. Central at South Albany, 4:30 p.m.

Softball: Dallas at Silverton, 4:30 p.m. Woodburn at Central, 4:30 p.m. Perrydale at Central Linn, 4:30 p.m.

Track and Field: Corvallis at Dallas, 3:30 p.m. Central at Crescent Valley, 4 p.m.

Boys Tennis: Dallas at Corvallis, 4 p.m. Central at Lebanon, 4 p.m.

Girls Tennis: Corvallis at Dallas, 4 p.m. Lebanon at Central, 4 p.m.

THURSDAY, APRIL 30

Softball: GNAC Championship Tournament at Richland, Wash., TBA.

Track and Field: Perrydale vs. Blanchet at Salem Academy, TBA.

FRIDAY, MAY 1

Baseball: Northwest Nazarene at Western Oregon (DH), 1 p.m. Dallas at Corvallis, 4:30 p.m. South Albany at Central, 4:30 p.m. Country Christian at Perrydale, 4:30 p.m.

Softball: Woodburn at Dallas, 4:30 p.m. Central at South Albany, 4:30 p.m. Perrydale at Gaston, 4:30 p.m. GNAC Championship Tournament at Richland, Wash., TBA.

Track and Field: Dallas at Lebanon Rob Allen Twilight, 4 p.m. Western Oregon at Oregon State High Performance Meet, Corvallis, TBA.

Boys Tennis: Crescent Valley at Dallas, 4 p.m. Central at Silverton, 4 p.m.

Girls Tennis: Dallas at Crescent Valley, 4 p.m. Silverton at Central, 4 p.m.

SATURDAY, MAY 2

Baseball: Northwest Nazarene at Western Oregon (DH), noon.

Softball: GNAC Championship Tournament at Richland, Wash., TBA.

Track and Field: Perrydale at Portland Christian, TBA.

MONDAY, MAY 4

Baseball: Perrydale at Western Mennonite, 4:30 p.m.

Softball: Perrydale at Western Mennonite, 4:30 p.m.

Boys Tennis: Dallas at Lebanon, 4 p.m. Corvallis at Central, 4 p.m.

Girls Tennis: Lebanon at Dallas, 4 p.m. Central at Corvallis, 4 p.m.

Girls Golf: Dallas at Mid-Willamette Conference Tournament, Trysting Tree Golf Club, Corvallis, 1:45 p.m.

TUESDAY, MAY 5

Baseball: Central at Dallas, 4:30 p.m.

Softball: Dallas at Central, 4:30 p.m.

Track and Field: Perrydale at East Linn Christian, TBA.

Boys Golf: Dallas, Central at Class 5A Regional Championships, The Reserve, Aloha, TBA.

WEDNESDAY, MAY 6

Baseball: Dallas at Central, 4:30 p.m. St. Paul at Perrydale, 4:30 p.m.

Softball: Dallas at South Albany, 4:30 p.m. Central at Crescent Valley, 4:30 p.m. Regis at Perrydale, 4:30 p.m.

Track and Field: Dallas at Central, 4 p.m. Perrydale at Sweet Home, 4 p.m.

Boys Tennis: Dallas at Silverton, 4 p.m. Woodburn at Central, 4 p.m.

Girls Tennis: Silverton at Dallas, 4 p.m. Central at Woodburn, 4 p.m.

Boys Golf: Dallas, Central at Class 5A Regional Championships, The Reserve, Aloha, TBA.

THURSDAY, MAY 7

Baseball: GNAC Championship Tournament, TBA.

FRIDAY, MAY 8

Baseball: Central at Dallas, 4:30 p.m. Perrydale at East Linn Christian, 4:30 p.m. GNAC Championship Tournament, TBA.

Softball: Corvallis at Dallas, 4:30 p.m. Lebanon at Central, 4:30 p.m.

Track and Field: Western Oregon at GNAC Championships, Monmouth, TBA.

SATURDAY, MAY 9

Track and Field: Western Oregon at GNAC Championships, Monmouth, TBA.

MONDAY, MAY 11

Baseball: Regis at Perrydale, 4:30 p.m.

Softball: Regis at Perrydale, 4:30 p.m.

Girls Golf: Dallas at 5A Regional Championships, Trysting Tree Golf Club, Corvallis, TBA.

TUESDAY, MAY 12

Baseball: Dallas at South Albany, 4:30 p.m. Corvallis at Central, 4:30 p.m.

Softball: Dallas at Crescent Valley, 4:30 p.m. Silverton at Central, 4:30 p.m.

Girls Golf: Dallas at 5A Regional Championships, Trysting Tree Golf Club, Corvallis, TBA.

WEDNESDAY, MAY 13

Baseball: South Albany at Dallas, 4:30 p.m. Central at Corvallis, 4:30 p.m. Perrydale at Santiam, 4:30 p.m.

Softball: Lebanon at Dallas, 4:30 p.m. Central at Corvallis, 4:30 p.m. Dayton JV at Perrydale, 4:30 p.m.

Track and Field: Dallas, Central at Mid-Willamette Conference Championships, Western Oregon University, Monmouth, 3 p.m.

Boys Tennis: Dallas, Central at Mid-Willamette Conference Championships, Crescent Valley, TBA.

Girls Tennis: Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Crescent Valley, TBA.

THURSDAY, MAY 14

Track and Field: Dallas, Central at Mid-Willamette Conference Championships, Western Oregon University, Monmouth, 3 p.m. Perrydale at Tri-River Conference Championships, Kennedy, TBA.

Boys Tennis: Dallas, Central at Mid-Willamette Conference Championships, Crescent Valley, TBA.

Girls Tennis: Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Crescent Valley, TBA.

FRIDAY, MAY 15

Baseball: Dallas at South Albany, 4:30 p.m. Corvallis at Central, 4:30 p.m.

Softball: Silverton at Dallas, 4:30 p.m. Central at Woodburn, 4:30 p.m.

Track and Field: Perrydale at Tri-River Conference Championships, Kennedy, TBA. Falls City at 1A Special District 1 Championships, Portland Christian High School, 11 a.m.

Boys Tennis: Dallas, Central at Mid-Willamette Conference Championships, Crescent Valley, TBA.

Girls Tennis: Dallas at Mid-Willamette Conference Championships, Crescent Valley, TBA.

SATURDAY, MAY 16

Track and Field: Falls City at 1A Special District 1 Championships, Portland Christian High School, 11 a.m.

MONDAY, MAY 18

Boys Golf: Class 5A State Championships, Emerald Valley Golf Club, Creswell, TBA.

Girls Golf: Class 5A State Championships, Trysting Tree Golf Club, Corvallis, TBA.

TUESDAY, MAY 19

Baseball: Perrydale at Kennedy, 4:30 p.m.

Softball: Perrydale at Kennedy, 4:30 p.m.

Boys Golf: Class 5A State Championships, Emerald Valley Golf Club, Creswell, TBA.

Girls Golf: Class 5A State Championships, Trysting Tree Golf Club, Corvallis, TBA.

WEDNESDAY, MAY 20

Softball: Central Linn at Perrydale, 4:30 p.m.

THURSDAY, MAY 21

Track and Field: Class 5A State Championships, Hayward Field, Eugene, TBA. Class 2A State Championships, Hayward Field, Eugene, TBA. Class 1A State Championships, Hayward Field, Eugene, TBA.

Boys Tennis: Class 5A State Championships, Portland Tennis Center and Tualatin Hills Tennis Center, TBA.

Girls Tennis: Class 5A State Championships, Tualatin Hills Tennis Center, Beaverton, TBA.

FRIDAY, MAY 22

Baseball: Class 5A State Play-In Round, TBA.

Softball: Class 5A State Play-In Round, TBA.

Track and Field: Class 5A State Championships, Hayward Field, Eugene, TBA. Class 2A State Championships, Hayward Field, Eugene, TBA. Class 1A State Championships, Hayward Field, Eugene, TBA.

Boys Tennis: Class 5A State Championships, Portland Tennis Center and Tualatin Hills Tennis Center, TBA.

Girls Tennis: Class 5A State Championships, Tualatin Hills Tennis Center, Beaverton, TBA.

SATURDAY, MAY 23

Track and Field: Class 5A State Championships, Hayward Field, Eugene, TBA.

Boys Tennis: Class 5A State Championships, Portland Tennis Center and Tualatin Hills Tennis Center, TBA.

Girls Tennis: Class 5A State Championships, Tualatin Hills Tennis Center, Beaverton, TBA.

WEDNESDAY, MAY 27

Baseball: Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 2A-1A State Playoffs, First Round, TBA.

Softball: Class 5A State Playoffs, First Round, TBA. Class 2A-1A State Playoffs, First Round, TBA.

FRIDAY, MAY 29

Baseball: Class 5A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 2A-1A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA.

Softball: Class 5A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA. Class 2A-1A State Playoffs, Quarterfinal Round, TBA.

TUESDAY, JUNE 2

Baseball: Class 5A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 2A-1A State Playoffs, Semifinal Round, TBA.

Softball: Class 5A State Playoffs, Semifinal Round, TBA. Class 2A-1A State Playoffs, Semifinal Round, TBA.

FRIDAY, JUNE 5

Baseball: Class 2A-1A State Championship, TBA.

Softball: Class 2A-1A State Championship, TBA.

SATURDAY, JUNE 6

Baseball: Class 5A State Championship, TBA.

Softball: Class 5A State Championship, TBA.

Schedules Subject to Change

All Times Pacific

Log in to comment

News from the Itemizer-Observer and our community partners